Jak założyć bloga?

Wkraczając w świat Blogosfery która pochłania coraz większą rzesze zmotywowanych Bloggerów chcących rozwijać swoją pasję pisania, padają trudne pytania, jaką platformę wybrać – płatną czy darmową oraz czy wgl. inwestwować w to swój czas i pieniądze. Wiele profesjonalnych platform jak Blogspot, Wordpress, Tumblr oferuje darmowe założenie bloga w których nie ma potrzeby wykładania własnych środków na domenę czy hosting. Są również płatne jak Squarespace czy Yola gdzie w zamian za rozszerzone możliwości będziemy musieli za nie zapłacić. W tym celu warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

- czy jestem pewny że traktuje blogowanie poważnie i chce wkroczyć w świat blogosfery,
- czy jestem nastawiony tylko na zarabianie pieniędzy

Blogowanie wymaga regularności w pisaniu, trzeba czuć pasję i lubić to co się robi, wtedy stanie się to dla nas opłacalne, będąc nastawionym wyłącznie na osiąganie korzyści można doznać rozczarowania i w przeciągu kilku lat wcale ich nie zobaczyć.

Gdzie założyć bloga?

Przy wyborze miejsca do założenia bloga pomocne nam będą popularne platformy blogowe jak Blogger.com, Wordpress.com, Tumblr.com czy polskie platformy blogowe jak Blog.pl lub Blox.pl

Blogger
Blogger: Na początek w mojej opinii najlepszą platformą na rozruch jest Blogger. Posiada on przejrzysty interfejs, nieskomplikowaną obsługę oraz olbrzymi wybór eleganckich darmowych szablonów Blogspot. Dużo wybór profesjonalnych, darmowych szablonów można znaleźć tu - szablony Blogspot. W Blogerze blogi widoczne są w domenie twoja-nazwa.blogspot.com. Blogger daje nam możliwość zarejestrowania własnej domeny.
Mając problem z dodaniem szablonu, przeczytaj poradnik:
Jak pobrać i dodać szablon na swojego bloga?

Wordpress
Wordpress: Wordpress.com to niezwykle popularny, darmowy cms, oferujący nam większe możliwości niż Blogspot jednak w początkowej fazie może nam sprawiać pewne trudności. Posiada przejrzysty interfejs, jest prosty w obsłudze, dysponujemy dużą ilością szablonów zarówno darmowych jak i płatnych oraz przydatnych wtyczek. Darmowe szablony znajdziesz tutaj - szablony WordpressBlogi są widoczne w domenie twoja-nazwa.wordpress.com. Wordpress funkcjonuje pod dwiema postaciami, w wersji darmowej Wordpress.com oraz Wordpress.org gdzie jest wymagane podpięcie pod własny serwer oraz domenę dając dam w zamian większą swobodę w modyfikacji naszego bloga. 

Tumblr
Tumblr: Ciekawą alternatywą do wyżej wymienionych serwisów blogowych jest założona w 2007 r. przez David Karp, mikroblogowa platforma Tumblr będąca własnością Yahoo. Tumblr umożliwia swoim użytkownikom tworzenie wpisów w kategoriach: tekst, obrazek, wideo, link, dialog, cytat. Duży wybór z eleganckimi, darmowymi szablonami znajdziesz tu - szablony Tumblr. Blogi widoczne są w domenie twoja-nazwa.tumblr.com. W czerwcu 2011 r. Tumblr wyprzedził Wordpress posiadając ponad 20 mln. zarejestrowanych blogów.


Jakie są koszty założenia bloga?

Żadne. Blog możesz założyć zupełnie za darmo, jednak możesz zainwestować pieniądze w własną domenę, hosting oraz szablon.

Jak zwiększyć oglądalność bloga?

Pisząc wyłącznie wartościowe merytorycznie wpisy nie zyskamy wielkiej sławy oraz rzeszy fanów, to tak jakbyś stanął przed lustrem i przemawiał sam do siebie. Jeśli nikt nie będzie wiedział o twoim istnieniu, to jedynym wiernym czytelnikiem bloga, będzie twoja mama. W tym celu istotne jest promowanie naszego bloga, możemy wykupić płatne reklamy (AdWords, AdKontekst), udzielać się na forach powiązanych tematycznie czy używać mediów społecznościowych jak PinterestFacebook, Google + bądź Twitter. Od czasu do czasu warto też organizować konkursy. Potrzebne ci informacje jak zwiększyć oglądalność swojego bloga znajdziesz czytając te dwa artykuły:

5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie oglądalności strony
5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie oglądalności strony - część 2
                                        


                   


 
Skąd pobrać darmową grafikę?

Istotną sprawą jest szata graficzna naszego bloga i postów, warto w tym celu zgrać tekst z ciekawą grafiką i zdjęciami. Uwaga! Istotne jest to byś uszanował czyjeś prawa autorskie do zdjęcia. Listą serwisów z darmową grafiką, którą będziesz mógł używać do swojego bloga znajdziesz czytając artykuł: Top 5 Serwisów z Darmowymi Zdjęciami do Użytku Komercyjnego

Jak zarabiać na blogu?

Posiadając już stałych czytelników oraz będąc odwiedzanym przez dużą grupę nowych, można pomyśleć o spieniężeniu naszego bloga. Blog oferuje nam szeroki wachlarz możliwości zarabiania od reklam kontekstowych, programy partnerskie, po pisanie artykułów sponsorowanych czy zarabianie na captcha. Interesujące sposoby na zarabianie oraz ranking z najlepszymi reklamami kontekstowymi i programami partnerskimi znajdziesz czytając w artykule:


Jak zarobić w internecie?
Ranking najlepszych programów partnerskich i reklam kontekstowych


a teraz, czas ruszyć w drogę i zacząć przygodę z blogowaniem!

Templates4free.pl – Bloguj z Pasją!
Prześlij komentarz

Distributed by Gooyaabi Templates | Designed by OddThemes